Wolność jest w nas, w naszym sposobie myślenia, działania, wyrażania siebie. To filozofia jaką się kierujemy i w zgodnie z którą żyjemy. Energia, którą przekazujemy innym. Odwaga do szukania siebie, swojej własnej drogi życiowej, tej osobistej i zawodowej. Można powiedzieć, że jest to nasz własny styl życia.

Kiedy myślę o wolności, w pierwszej kolejności przypominam sobie podróżników, pasjonatów, malarzy, fotografików i wiele innych osób, które realizują wolne zawodowy i wykorzystują swoją pasję do zarabiania na życie. Jak pomyśleć jednak głębiej to ten stan może osiągnąć każdy z nas pod warunkiem, że odpowie sobie na pytanie czym dla niego jest wolność?

Dla mnie wolność to wybory jakich dokonuje każdego dnia. Ci co mnie znają doskonale wiedzą, że jestem dość energiczną osobą, uwielbiam działanie, aktywność, bycie w ruchu. Lubię mieć wpływ na to co się dzieje wokół mnie. Chce współdecydować i nie być jedynie narzędziem w rękach innych. Właśnie z tego powodu kiedyś podjęłam decyzję, że chcę wykonywać pracę, w której mam szansę zauważyć efekty moich działań, być częścią czegoś większego, mieć możliwość patrzenia na zmiany jakich dokonują ludzie przy moim większym lub mniejszym udziale. To jest moja wolność zawodowa, w której nie jestem wbita w sztywne ramki a współdecyduje o tym co się dzieje wokół mnie. W życiu osobistym wolność dają mi Mazury, jeziora, woda. Jak tylko tam jestem zawsze czuje się jak w domu, jak u siebie.

Spacerując po bezdrożach, obserwując przyrodę, słuchając szumu lasów na prawdę czuje się wolna.

Na mojej prywatnej liście wartości wolność i niezależność są ulokowane bardzo wysoko. Każdego dnia staram się o nich pamiętać i dbać o nie. Wcale to nie oznacza, że zawsze jest idealnie i moje działania są w zgodzie z nimi ale jak tylko coś jest nie tak, nie podążam na równi z tymi wartościami, to zaczynam stopniowo odczuwać dyskomfort, stres, zmęczenie. Mam poczucie, że robię coś czego tak na prawdę nie chce, coś co kłóci się z moją filozofią życia. Jak tylko to zaobserwuje zadaje sobie pytanie czy to co robię przybliża mnie do moich wartości czy oddala od nich? Pozwala mi to w dość szybki sposób przypomnieć sobie co jest dla mnie na prawdę ważne, na czym mi zależy i o co chce dbać. To pozwala mi stawiać granice, być asertywną i nie zatracić wolności i niezależności zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym.

Nie wiem na ile ta wartość ma znaczenie dla Ciebie, ale wiem, że życie w zgodzie z wartościami po prostu ma sens. Myślę, że każdy powinien się nad tym zastanowić i poszukać tego co dla niego ważne. Jak odkryje jakie wartości są dla niego istotne, czy faktycznie je realizuje to daje sobie szanse na życie w zgodzie ze sobą, na własnych warunkach i wtedy zaczyna po prostu czuć się wolny.

Do zobaczenia na wspólnej drodze poszukiwania pasji i autentyczności !
Kasia Jarząbek