Świat wokół nas zmienia się każdego dnia. Można odnieść wrażenie, że dzieje się to tak bardzo dynamicznie, że aż trudno za tym nadążyć. Zmiany jakie się dzieją nie dotyczą tylko ekologii, jedzenia, stylu życia, formy spędzania czasu wolnego, czy dbania o siebie, dotyczą też sfery zawodowej. W pracy nie liczą się już jedynie pieniądze, ale również rozwój zarówno ten zawodowy jak i osobisty. Właśnie dlatego coraz częściej decydujemy się na zmianę pracy, zmianę kierunku zawodowego, uruchamianie własnych biznesów, poszukiwanie pasji, chociażby miało to oznaczać ogromną rewolucje w naszym życiu. Praca przestała być dla nas jedynie źródłem utrzymania. Jej rola zmieniła się. Ważne jest aby, to co robimy miało dla nas sens, było zgodne z naszymi potrzebami i dawało nam radość. Nie chcemy poświęcać się zadaniom, które uznamy za niewarte naszej uwagi, chyba, że mają nas doprowadzić do celu jaki sobie wytyczyliśmy. Chcemy czuć, że jesteśmy na właściwej drodze i nie zbaczamy z niej.

Uważam, że myślenie o sobie i robienie tego co dla nas ważne to bardzo dobry kierunek. Dzięki temu mamy motywację do działania i siłę a to nie pozwala nam się poddać w trudnych chwilach.

Kiedy czujemy, że to co robimy jest po prostu nasze, wypływa z serca i daje poczucie spełnienia, to każdy kolejny dzień jest dla nas wyzwaniem, którego chcemy się podjąć.

Pisząc ten tekst od razu przed oczami mam konkretne osoby z mojego otoczenia, które szukały swojej drogi aż w końcu ją znalazły i całym sobą czują, że to jest właśnie to czym chcą się zajmować. Wszystkie puzzle układanki, którą można nazwać „droga zawodowa i/lub biznesowa” zaczęły u nich w końcu do siebie pasować. Każdy element jest na właściwym miejscu i tworzy piękną całość. Pierwsza osoba, która przychodzi mi do głowy to Agnieszka Tomal, właścicielka firmy Marka bardzo osobista. Agnieszkę znam od wielu lat. Poznałyśmy się w mojej pracy, kiedy na zlecenie przygotowywała oprawę graficzną projektów, którymi zarządzałam. Od razu polubiłyśmy się. Miałam wrażenie, że doskonale wsłuchuje się w to czego ja potrzebuje i faktycznie tak było. Z czasem Agnieszka zaczęła szukać czegoś innego niż tylko grafika. Poszła drogą coachingową i dzisiaj pięknie łączy te dwa zawody. Pomaga niewielkim kobiecym biznesom stworzyć wizualną oprawę marki, która pokazuje ich pasję w tym co robią. Najpierw swoją pasję rozwijała po godzinach swojej pracy etatowej. Całkiem niedawno odeszła z pracy i realizuje się we własnej firmie. Poszukiwania swojej drogi zawodowej i jednoczenie biznesowej trochę trwały, ale widać, że przyniosły pożądany efekt w postaci jej radości, uśmiechu na twarzy i ogromnego zadowolenia stale rosnącej liczby klientów.

Na pewno Ty też wokół siebie znajdziesz takie osoby, które odważyły się poszukać, zaryzykowały zmiany a dzisiaj są szczęśliwi w tym co robią. Być może to jest Twoja sąsiadka, kolega, przyjaciółka, siostra, brat, ktokolwiek inny, kto może być iskierką inspiracji do zmiany. Wystarczy rozejrzeć się, zainspirować i spróbować.

Do zobaczenia na wspólnej drodze poszukiwania pasji i autentyczności !
Kasia Jarząbek