Jakie jest twoje pierwsze skojarzenie ze słowem praca? 

Miejsce, do którego chodzisz prawie każdego dnia. Zadania do wykonania, za które dostajesz wynagrodzenie. Klienci. Pracownicy. Koledzy i koleżanki. Przestrzeń biurowa. Praca zdalna. 

Nie wiem, czy o tym pomyślałaś, ale praca to też rodzaj relacji jaką nawiązujesz. Związek, w który wchodzisz na określonych zasadach. Formalnych i nieformalnych. Ustalonych na papierze i realizowanych w codziennych kontaktach. 

I właśnie wtedy, kiedy reguły gry i przyjęte zasady nie spełniają twoich oczekiwań może pojawić się poczucie niezgodności z pracą. 

Czujesz przytłoczenie, zestresowanie, wyczerpanie. Masz coraz mniej siły na różne działania każdego dnia. Twoja energia jest coraz mniejsza tak jakbyś gubiła ją po drodze. 

Coś co kiedyś cię cieszyło a nawet było pasjonujące, stało się ciężarem, który trudno udźwignąć. Dalej robisz swoje, ale w tym wszystkim jest coraz mniej twojego zaangażowania. Brakuje ci entuzjazmu, który do tej pory motywował cię do działania.

Jesteś coraz mniej efektywna. Trudno dostrzec ci swoją własną wartość. Masz wrażenie, że jesteś mniej skuteczna niż kiedyś i nie wiesz, jak to zmienić. Stopniowo tracisz pewność siebie. 

To wszystko co się wtedy z tobą dzieje jest rezultatem złych relacji z „pracą”. Relacji, które ulegają pogorszeniu w sześciu obszarach, tj.: obciążenie pracą, kontrola, nagroda, społeczność, sprawiedliwość, wartości i w konsekwencji prowadzą cię prostą drogą do wypalenia.

Praca to rodzaj relacji jaką nawiązujesz. Związek, w który wchodzisz na określonych zasadach. Formalnych i nieformalnych. 

Aby zatrzymać ten proces przyjrzyj się tym obszarom i zastanów się jak to jest u ciebie. Niech to będzie twój pierwszy punkt odniesienia do tego, by zadbać o siebie i zejść z drogi do wypalenia. Albo nigdy na nią nie wejść. 

Obciążenie pracą

Pojawia się wtedy, gdy twoja praca jest mocno skomplikowana, pilna albo silnie wyczerpująca. Często czujesz nadmierne obciążenie i presje czasu. Masz wrażenie, że musisz być w ciągłej dyspozycji. Czujesz, że na ciebie jest nałożone zbyt dużo obowiązków. 

A może ty sama bierzesz na siebie zbyt dużo. Nie sprzeciwiasz się wtedy, kiedy szef proponuje ci kolejną sprawę do załatwienia, chociaż wiesz, że znowu musisz zabrać pracę do domu albo zostać po godzinach. 

Kontrola

Masz wrażenie, że twoje poczucie kontroli jest ograniczone. Twoje zdanie jest drugorzędne. Inni ciągle mówią ci co masz robić. Decyzje jakie podejmujesz często są ignorowane a nawet podważane. Zazwyczaj nie masz prawa głosu. A może ty zbyt silnie kontrolujesz. Nie pozwalasz zespołowi podejmować samodzielnych decyzji w obawie, że coś pójdzie nie tak. Jesteś perfekcjonistką, która wszystko musi mieć pod kontrolą. Nie potrafisz oddać odpowiedzialności.

Nagroda

Praca nie daje ci satysfakcji zarówno finansowej jak i psychologicznej. Masz wrażenie, że inni cię nie doceniają. Otrzymujesz zbyt niską pensję do włożonego nakładu pracy. Twoje zaangażowanie nie jest dostrzegane tak jakbyś chciała. Albo sama nie prosisz o uznanie. Nie wychodzisz z inicjatywą podwyżki, premii, czy awansu. Nie prosisz o feedback tylko czekasz aż inni ci go dadzą.

Społeczność

Relacje w twojej pracy są skomplikowane i często napięte. Komunikacja jest raczej trudna. Zanim coś powiesz zastanawiasz się jak to zostanie odebrane. Brakuje ci wsparcia współpracowników i szefa oraz prawdziwej współpracy. Masz wrażenie, że na nikogo nie możesz liczyć. A może sama budujesz bariery i stwarzasz pozory niedostępnej?

Sprawiedliwość

Czujesz, że w pracy brakuje równego, uczciwego i sprawiedliwego traktowania. Jedni są faworyzowani a inni zupełnie pomijani. Brakuje działania fair play, szacunku i zaufania. Relacje często są cyniczne i wyrachowane. Być może masz wrażenie, że jesteś tylko pionkiem w grze, do której inni włączają cię wtedy, kiedy mają na to ochotę. 

Wartości

Twoje osobiste wartości gryzą się z tym co oferuje praca. Czujesz niedopasowanie w środowisku w jakim pracujesz. Jest to na tyle silne, że nie możesz tego ignorować. Często zadajesz sobie pytanie, czy to co robisz ma sens, kogo tak na prawdę wspiera i komu służy. Czujesz wyczerpanie, cynizm i brak skuteczności. 

Już wiesz czego dotyczy sześć obszarów związanych z pracą, w których może kryć się wypalenie. Zatrzymaj się na wszystkich i zastanów, jak to jest u ciebie. Patrz zarówno z perspektywy działania innych osób jak i swojego. Bo wbrew pozorom często tak jest, że mamy jakieś oczekiwania, ale jesteśmy bierne. Nie robimy nic co poprawiłoby naszą sytuację. Sama sprawdź, jak to jest u ciebie.

Kasia Jarząbek